Niedobory białka objawiają się w sposób bardzo nieprzyjemny. Właśnie te cząsteczki mają niemalże kluczowe znaczenie dla funkcjonowania całego ludzkiego ciała, a zatem ich brak może znacznie odbić się na zdrowiu.
Niedożywienie białkowe może wywoływać szereg różnych konsekwencji. Przez wzgląd na nie utworzona została nawet specjalna typologia, wprowadzająca nas w arkana tego, co może stać się z człowiekiem gdy spożywa on za mało białek.
Marasmus
Marasums to niedożywienie białkowe z powodu głodzenia się oraz urazów. Nie tylko ważymy mniej, ale także mamy mniejszą i słabszą masę mięśniową, cierpimy na niedokrwistość i coraz częściej chorujemy.
Kwashiorkor i typ mieszany
Kwashirkor powstaje wówczas, kiedy pogłębiają się niedobory białkowe w naszym organizmie i nasila się ich katabolizm. Obniża się stężenie albumin w surowicy krwi.
Z kolei typ mieszany to połączenie hiperkatabolzimu z niedostateczną ilością białka w organizmie. Taki stan pojawia się u osób, które są przewlekle chore i niedożywione.
BIAŁKO KONIECZNE W ODCHUDZANIU Zgodnie z najnowszymi badaniami w czasie odchudzania należy stosować białko. By zrzucić kilka kilogramów, trzeba przyjmować dziennie albo wysokie dawki białka i odżywek na jego bazie, albo też przejść wyłącznie na dietę wysokobiałkową.
Kiedy białko jest jedynym dostępnym nam pokarmem, wówczas spożywamy produkty niskiej kaloryczności i słabej dostępności energetycznej. Wywołuje to utratę masy ciała.